5 faktów o sprzęcie fotograficznym!
Jeśli jesteś amatorem fotografii, z pewnością stoi przed Tobą kwestia wyboru aparatu fotograficznego. Z pomocą przyjdzie nasz poradnik, z którego dowiesz się ciekawostek i faktów na temat sprzętu fotograficznego. Poznaj historię aparatu fotograficznego. Odkryj główne rodzaje sprzętu oraz obiektywów. Sprawdź, o czym jeszcze warto wiedzieć!
1. Historia aparatu fotograficznego
Wyraz „fotografia” pochodzi z języka greckiego. „Photos” oznacza „światło” a „graphe” – „rysowanie”. Dlatego w całości oznacza rysowanie światłem. Po raz pierwszy pojęcia tego użył malarz Hercules Florence. Warto wiedzieć, że w ciągu 2 minut powstaje więcej fotografii niż w XIX wieku. Przed profesjonalnym sprzętem fotograficznym, jaki znamy, była tak zwana camera obscura. Ciekawostka: Przysłona obiektywu funkcjonuje podobnie jak źrenica ludzkiego oka.
Pierwszy cyfrowy aparat powstał w latach 70. XX wieku. Opracował go w 1975 roku inżynier Steve Sasson. Jego rozdzielczość wynosiła 100 x 100 pikseli. Zdjęcia były w nim zapisywane na taśmowej kasecie. Następnie o projekcie na kilkadziesiąt lat zapomniano.
2. Rodzaje aparatów fotograficznych
Aparatów fotograficznych i ich modeli jest wiele. Dobrym pomysłem dla niecierpliwych jest sprzęt, który drukuje zdjęcie zaraz po jego zrobieniu. Oprócz tego wyróżnić można:
aparaty kompaktowe,
bezlusterkowce,
analogowe,
wodoodporne jednorazowe.
Aby wybrać pierwszy aparat fotograficzny, zastanów się nad budżetem i funkcjami.
3. Obiektywy fotograficzne
W sklepie fotograficznym znajdziesz różnego typu obiektywy. Głównie są to ogniskowa i rodzaj mocowania do urządzenia. Wyróżnia się:
krótką ogniskową – rodzaj szerokokątny. Składają się na nie obiektywy z ogniskową do 50 mm. Dzięki nim można objąć kadrem większe pole widzenia. Wiąże się to z 60 do 180 stopniami. Pozwala na fotografowanie architektury i krajobrazów. Sprawdzi się także w fotografii ulicznej i w reportażu. Uzyskuje się równą ostrość na wszystkich planach,
podstawową ogniskową – ogniskowa jest w zakresie od 50 do 60 mm. Kąt widzenia jest najbardziej zbliżony do naturalnego. Jest to uniwersalny obiektyw, który pozwala uzyskać odpowiednie parametry. Sytuacja czy rodzaj obiektu, któremu robi się zdjęcie nie mają znaczenia,
długą ogniskową (rodzaj teleobiektywu) – składają się na zakres od 85 mm wzwyż. Pozwalają zbliżyć obraz. Można nim stworzyć portrety, fotografię sportową czy przyrodniczą, a także astrofotografię. Tzw. efekt bokeh, czyli rozmycie tła także jest możliwe.
4. Inne ciekawostki
Pierwszą fotografię wykonano w 1822 roku. Dokonał jej fizyk Joseph Nicéphore Niépce. Jak się okazuje, naświetlanie zdjęcia kiedyś trwało cały dzień. Z kolei pierwsza reklama prasowa w Polsce dotyczyła aparatów do dagerotypii w 1839 roku. W 1861 roku powstała pierwsza kolorowa fotografia. Natomiast wynalazek George’a Estmana z 1884 roku sprawił, że niepotrzebne było dźwiganie ciężkich płyt i chemikaliów.
Błona zwojowa fotograficzna ma początek w 1887 roku. W 1901 roku doszło do udostępnienia fotografii. Płytkę kolorową wprowadzono po 1907 roku. Z kolei pierwszą kamerę cyfrową stworzono w 1972 roku. Od 1977 roku istnieją aparaty z automatycznym ustawieniem ostrości.
O czym jeszcze dobrze jest wiedzieć?
Wskazówki dostępne w Internecie dotyczące wykonywania pierwszych zdjęć, są bardzo pomocne. Warto poznać główne zasady tworzenia fotografii, które stosują profesjonaliści. Cierpliwość to podstawa. Z pewnością w rozpoczęciu przygody ze sprzętem fotograficznym pomoże Ci ten artykuł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana